Turizm Sektörünün Değerli Temsilcileri;

Hepimizin yakından tanık olduğu üzere; Türkiye, tüm dünyada olduğu gibi son iki yıldır bütün kurumlarıyla Covid-19 salgınına karşı çok ciddi bir mücadele veriyor. Turizm sektörünün bugüne kadar yaşadığı en büyük kriz olmasına rağmen, pandemiye karşı yürütülen başarılı çalışmalar, aşılanma oranlarının hızla yükselmesi yılın ikinci yarısına ilişkin umutlarımızı bir hayli artırıyor. Ancak salgının yeni varyantlarla devam ediyor olması ve bazı ülkelerde seyahat kısıtlamalarının sürmesi nedeniyle, Avrupa gibi önemli pazarlarımızda seyahat eğilimlerinin sınırlı olarak yükseleceğini gözlemliyoruz. Diğer yandan özellikle uzun süre kapalı kalan insanlarda seyahat özleminin artması, aşı oranlarının da yükselmesiyle seyahat edenlerin sayısında beklentilere uygun bir yükseliş gözlemleniyor. Gelen ziyaretçi sayılarındaki artış göz önüne alındığında, 2021 yılına ilişkin senenin başında yaklaşık 23 milyon toplam ziyaretçi 18 milyar dolar turizm geliri öngörülerimizin gerçekleşeceğini ifade edebilirim.

Pandemi konusunda aşılanmada gelinen nokta geleceğe ilişkin beklentilerimizin artmasına vesile oluyor. Yaz sezonu ortalarında ülkemizde yaşanan doğal afetlerle ilgili yaralar da sarılıyor. Turizm sektöründe bu yıl yaşanan canlanmanın önümüzdeki süreçte daha da yükselmesini ve bu süreç sonunda sektörün eski parlak günlerine geri dönmesini bekliyoruz. Ancak bunun için çalışmalarımıza aralıksız devam etmemiz, sektörümüzü küresel turizmde yaşanması beklenen yoğun rekabet ortamına ve dünya seyahat endüstrisinde yaşanacak değişim ve dönüşüme hazırlıklı hale getirmeliyiz. Dolayısıyla tanıtım ve pazarlama konusunda daha agresif olmamız, zamanında ve hızlı adımlar atmamız gerekiyor. TÜRSAB olarak bu vizyondan hareketle ve kapsayıcı bir turizm anlayışıyla, yurt içinde ve yurt dışında güçlü tanıtım ve pazarlama faaliyetleriyle desteklemek için ses getirecek organizasyonlara imza atıyoruz. Bu kapsamda 19-21 Kasım 2021 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştireceğimiz TÜRSAB Turizm Kongresi’nin ardından TÜRSAB Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. olarak 2021 ve 2022 yıllarında sektörümüzün gelişmesine yönelik 4 önemli organizasyon gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Turizm sektörünün tamamına hitap edecek fuarlarımız:

  • 15. Travel Turkey İzmir Uluslararası Hibrit Turizm Fuar ve Kongresi, (İzmir / 2-4 Aralık 2021)
  • 1. TTI OUTDOOR-Kamp Karavan Tekne Outdoor ve Ekipmanları Fuarı, (İzmir / 2-5 Aralık 2021)
  • 1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı, (Diyarbakır / 24-27 Mart 2022)
  • 1. Hac & Umre Turizm Fuarı, (İstanbul / 5-7 Ağustos 2022)

Üyelerimizin ulusal ve uluslararası platformlarda daha aktif, güçlü ve etkin bir rol üstlenebilmeleri için dijital çağa uygun yenilikçi ve sürdürülebilir bakış açısı ile bu yıl 2-4 Aralık 2021 tarihleri arasında düzenleyeceğimiz Travel Turkey İzmir Uluslararası Turizm Fuarı ve Kongresi 15’inci kez kapılarını açacak. TÜRSAB Fuarcılık Hizmetleri Tic. A.Ş. ve İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. tarafından ortaklaşa gerçekleştireceğimiz bu organizasyonumuz, hem fiziki hem de dijital olarak eş zamanlı gerçekleşerek Türkiye’nin ‘’İlk Hibrit Turizm Fuarı’’ olacak. Fuarımız dünya örneklerinde olduğu gibi, teknolojik yeniliklerin ve dijital iş modellerinin tüm avantajlarından faydalanan önemli bir platform olarak hem iç turizm hem de uluslararası turizm alanında alım heyetlerini buluşturacak. Bu yıl bir ilki gerçekleştirerek, Travel Turkey İzmir Fuarı’yla aynı zamanda Kamp Karavan Tekne Outdoor ve Ekipmanları Fuarı’nı (1. TTI OUTDOOR) düzenleyeceğiz. 1. TTI OUTDOOR, pandemi döneminde yükselen bir trend haline gelen kamp karavan turizminin ülkemizde gelişmesi ve profesyonel anlamda daha da yaygınlaşması açısından büyük katkı sağlayacak. İçinden geçmekte olduğumuz zorlu günlerde bu fuarların gerçekleştirilmesinde özverili destek ve katkılarından dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’e teşekkürlerimi sunarım.

Uygarlık tarihine damga vuran eşsiz tarihi, “Bereketli Hilal”i, yerleşik hayatın başlangıcını simgeleyen buğday tarlalarıyla medeniyetin beşiği olarak aynı zamanda kültür, inanç ve gastronominin de benzersiz bileşimini gözler önüne seren Mezopotamya, yüksek turizm potansiyeliyle öne çıkıyor. Mezopotamya’nın bu turizm potansiyelini geliştirmek, ülkemiz ve dünya turizminin vazgeçilmez bir destinasyonu haline gelmesini sağlamak amacıyla 24-27 Mart 2022 tarihleri arasında ilkini gerçekleştirileceğimiz 1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’nda, turizm sektörünü bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Bölgeyi en önemli turizm destinasyonlarından birine dönüştürecek olan fuarı, T.C. Diyarbakır Valiliği ev sahipliğinde, TÜRSAB ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası desteği ile TÜRSAB Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. ve Diyarbakır Fuarcılık ve Ticaret A.Ş. ortaklığıyla organize edeceğiz. Yurt içi ve yurt dışından profesyonel turizm katılımcıları ve ziyaretçilerini ağırlayacağımız organizasyonumuzun yapılanmasında, tanıtılmasında ve düzenlenmesinde emek ve destek veren başta Diyarbakır Valisi Sayın Münir Karaloğlu ve Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Sayın Mehmet Kaya olmak üzere, tüm kurum ve sektör temsilcilerine teşekkür ederim.

05 - 07 Ağustos 2022 tarihleri arasında, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenleyeceğimiz Hac Umre Hizmetleri Fuarı, TÜRSAB Fuarcılık ve Asfar Exhibitions ortak organizatörlüğünde düzenlenecek. Fuarı, B2B (sektör profesyonellerine yönelik) ve B2C (son tüketiciye yönelik) olmak üzere iki farklı holde iki farklı konseptte eş zamanlı olarak gerçekleştireceğiz.

Vizyonu ve yenilikleriyle turizm sektörüne güç katacak olan tüm fuarlarımızın sektörümüze hayırlı olmasını diliyor, tüm meslektaşlarımızı, iş ortaklarımızı, tedarikçilerimizi ve halkımızı organizasyonlarımıza bekliyoruz.

Firuz B. Bağlıkaya
TÜRSAB Başkanı