İnsanlık, Covid-19 nedeniyle dünya tarihinde eşi benzeri az görülen bir süreçten geçiyor. İçinde bulunduğumuz bu dönem hayatın her alanında önemli etkiler bırakıyor. Bu süreçten en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizmde ise artık normalleşme çalışmalarından bahsetmeye başlamış durumdayız.

Korona virüsü salgını sonrasında insanların seyahatlere ve tatile olan özlemi sonucu 2021’den itibaren bir yükseliş beklenirken, her alanda olduğu gibi turizmde de hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı “yeni normal”ler dönemine giriyoruz.

Yeni dönemde turizmin nasıl bir yol haritasına sahip olacağı ve yeniden nasıl yükseleceği noktasında tüketiciye ulaşmanın, doğru mesajları vermenin ve etkili tanıtımın önemi daha da artacaktır. Bu bakımdan, fuarlar hem tanıtım ve reklam platformları olması hem de sektörün yeni dönemi tartışıp yol haritası oluşturması anlamında önemli bir misyon üstlenecektir.

TÜRSAB iştiraki TÜRSAB Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. ile İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZFAŞ’ın ortaklığında bugüne dek kesintisiz olarak her yıl düzenlenen Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi de (TTI) içinden geçmekte olduğumuz bu olağanüstü dönemde ara vermeksizin kapılarını 14’üncü kez açacak. 3-5 Aralık 2020 tarihlerinde düzenleyeceğimiz TTI fuarımız özelde Ege Bölgesi ve genelde iç turizm için büyük önem taşımaktadır.

Salgın sürecinde iletişimin bir yansıması ve devamı olarak öne çıkan sanal uygulamalar bu geçiş döneminde fuarcılık anlayışını da etkilemekte. Buradan hareketle klasik anlamdaki fuar organizasyonumuzu sürdürmenin yanında Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi’ni sanal ortama taşıyacak bir yaklaşımı da hayata geçiriyoruz.

14. Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi, bu yıl Covid-19 salgını sonrası döneme uygun olarak hem reel hem de sanal olarak düzenlenecek. TTI, bu yıl itibariyle Türkiye'nin ilk "Uluslararası Hibrit (sanal ve konvansiyonel birlikte) Turizm Fuarı" olacak. Katılımcılar ve ziyaretçiler fuarımıza fiziki olarak katılıp ziyaret edebilecekleri gibi sanal olarak da katılım sağlayabilecekler ve ziyaret gerçekleştirebilecekler.

Covid-19 salgını süreci her alanda teknolojiye olan talebi ve gereksinimi daha da artırdı. Yurt içi ve yurt dışından her yıl artan ziyaretçi sayısı ile büyüyen Travel Turkey İzmir’de İki yıldır başlattığımız ve dijital çağın tüm trendlerini katılımcılara taşıyan “Ttitech” Seyahat Teknolojileri Özel Bölümü’nün bu yıl da turizm alanındaki teknolojik gelişmeleri sergilemesi bakımından daha da önem kazandığını düşünüyorum.

Ayrıca turizmin çeşitlendirilmesi açısından büyük önem taşıyan “Alternatif Turizm Özel Bölümü”müzde bu yıl da; sağlık, kış sporları, yayla, akarsu, botanik, dağcılık, inanç, kongre, kültür-sanat, doğa-macera, su altı gibi alternatif turizm çeşitlerinin tanıtılmasına olanak tanıyacağız.

Korona virüsü salgınının damga vurduğu 2020 yılındaki koşulların yarattığı yeni eğilimler dikkate alınarak Alternatif Turizm Bölümümüz’de özellikle bu yıl büyük talep oluştuğu gözlenen "Kamp ve Karavan Turizmi" ve "Gençlik Turizmi" konuları da öne çıkan temalar arasında yer almakta.

Bunların yanı sıra geçtiğimiz yıl İzmir Sokakları temasının yer aldığı fuarımızda bu yıl bir diğer önemli turizm destinasyonumuza, Antalya Sokakları teması ile yer verilecek.

Covid-19 salgını ile ulusça elbirliği ve dayanışma ile mücadele ettiğimiz bugünlerde, yeni dönemin turizm sektörüne hayırlı olmasını ve turizm fuarcılığı için de daha etkili ve başarılı günlere vesile olmasını temenni ediyorum.

Firuz B. Bağlıkaya
TÜRSAB Başkanı