Turizm Sektörünün Değerli Temsilcileri;

Hepinizin bildiği üzere, pandemi süreci yaşamın her alanında dengeleri değiştirirken, turizm sektöründe de hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığı yepyeni bir döneme girdik. Bu yeni dönemde sektörümüzün rekabet gücünün artırılmasının yanında yeni risk ve olanakların doğru biçimde analiz edilerek yeni stratejiler geliştirilmesi ise hiç olmadığı kadar büyük önem taşıyor.

Şu bir gerçek ki; bu dönemde turizm sektörü açısından tanıtım ve pazarlamanın önemi daha da artarak yepyeni boyutlar kazandı. Tanıtım ve pazarlamada yeni turizm trendleri ve bu trendlere uygun turizm ürünlerinin geliştirilmesi ise son derece önemli hale geldi. Özellikle gastronomi, kamp-karavan turizmi ve doğa turları gibi alternatif turizm alanlarında hedef odaklı tanıtımlar kaçınılmaz bir hal aldı. Ayrıca destinasyon bazlı tanıtım ve pazarlamanın önemi de bu dönemde daha çok arttı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği olarak biz de bu perspektiften hareketle ve 50 yıllık birikimimizle turizm ve tanıtımdaki bu köklü değişim ve dönüşümleri en iyi ve en doğru biçimde takip ederek yeni döneme uygun adım ve stratejileri hayata geçirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

Bu çerçevede kapsayıcı bir anlayışıyla, her zaman önem verdiğimiz ve desteklediğimiz turizm fuarcılığını da yeni dönemin gerçekleri ışığında desteklemeyi sürdürüyoruz. TÜRSAB Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. 2022 ve 2023 yıllarında önemli fuar organizasyonları ile ülke ve destinasyon tanıtımına ve sektörümüze hizmet etmek için çalışmalarını hızlandırmış bulunuyor.

Türkiye’de turizm fuarcılığında önemli bir yapı taşı olan ve ülkemiz ve turizm bölgelerimizin tanıtımında büyük bir misyon üstlenen TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi, 8-10 Aralık 2022 tarihlerinde 16’ncı kez kapılarını açacak. Yine bu önemli fuarımızla eş zamanlı olarak açılacak ve 11 Aralık 2022 tarihine kadar sürecek olan 2. TTI OUTDOOR İzmir - Kamp Karavan Tekne Outdoor ve Ekipmanları Fuarı’mızın ise alternatif turizm çeşitlerinin tanıtımı ve pazarlanması noktasında çok önemli bir işlev üstlendiğine inanıyorum.

TÜRSAB olarak, turizm sektörünün daha umutlu ve yüksek beklentilerle gireceğine inandığımız 2023 yılında da toplam 6 farklı fuar organizasyonu gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Yeni dönemde bölgesel ve destinasyon bazlı tanıtıma katkı sunacak fuar organizasyonlarını hayata geçirmeye ise özel bir önem veriyoruz. Bu kapsamda 2. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’nı, 18 - 21 Nisan 2024 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleştireceğiz. Turizmin refahın, kültürlerin paylaşımı ve toplumların birbirini tanıma ve anlamasının en etkili yolu olduğu anlayışından hareketle bölgenin turizm potansiyelini geliştirmek, ülkemiz ve dünya turizminin vazgeçilmez bir destinasyonu haline gelmesini sağlamak hedefiyle hayata geçirdiğimiz Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’nın; bu destansı toprakların etkili ve doğru tanıtımı noktasında son derece yararlı olacağına inanıyoruz.

Önümüzdeki yıl destinasyon bazlı tanıtıma yönelik desteklerimizi yeni organizasyonlarla artırarak devam ettirmeye kararlıyız. Bu çerçevede 1. Çukurova Turizm Fuarı’nı ise 5-7 Mayıs 2023 tarihlerinde Adana’da hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Çukurova bölgesinin tanıtımı ve turizmdeki iddiasının güçlendirilmesinde önemli katkılar sağlayacağını düşündüğümüz Çukurova Turizm Fuarı, bu alanda önemli bir boşluğu da dolduracaktır.

TÜRSAB Fuarcılık ve Arabistan’ın köklü kuruluşu SUMO iş birliğinde 2023 yılında hayata geçireceğimiz bir diğer önemli fuar organizasyonumuz ise Hac Umre Hizmetleri Fuarı. TÜRSAB Fuarcılık ve Sumo Organizations ortak organizatörlüğünde 21-22 Temmuz 2023 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek olan Hac ve Umre Turizmi Fuarı, Hac ve Umre seyahatleri alanında hizmet veren seyahat acentalarımızın bir araya geleceği önemli bir fuar organizasyonu olacak.

Yurt dışında yakın mesafelerdeki pazarlarımızda Türkiye tanıtımının artırılması ve bu pazarlardan alınacak misafir potansiyelinin yükseltilmesi de yeni dönemde yapacağımız çalışmalarda önem verdiğimiz bir nokta. İstanbul’da, 20-22 Eylül 2023 tarihlerinde düzenlenecek İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı, bu hedef çerçevesinde sektöre yepyeni bir kaynak yaratılarak sektörel iş birlikleri imkanlarının artırılmasını sağlamak üzere düzenleyeceğimiz bir başka önemli fuar organizasyonumuz.

2023 yılı içindeki fuar organizasyonlarımız 7-9 Aralık 2023 tarihlerinde düzenleyeceğimiz TTI İzmir 17. Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi ve 7-10 Aralık 2023 tarihleri arsında hayata geçirilecek olan 3. TTI OUTDOOR İzmir-Kamp Karavan Tekne Outdoor ve Ekipmanları Fuarı ile noktalanmış olacak.

Yeni dönemin dinamiklerini dikkate alarak yepyeni vizyon ve yeniliklerle düzenlediğimiz ve sektörümüze güç katacağına inandığımız fuarlarımızın sektörümüze hayırlı olmasını diliyor, tüm meslektaşlarımızı, iş ortaklarımızı, tedarikçilerimizi ve halkımızı bu organizasyonlarımıza bekliyoruz.

Firuz B. Bağlıkaya
TÜRSAB Başkanı